Image Image Image Image Image Image Image Image Image

By

27/03/2018

Finalisté 6. ročníku soutěže PHOTOCONTEST na Novoměstské radnici!

27/03/2018 | By |

Slavnostní předání cen celostátní soutěže PHOTOCONTEST, která je součástí vzdělávacího projektu PHOTOBASE, se uskutečnilo ve středu 21. března 2018 ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze. Karolína Umová, studentka 4.S Gymnázia Oty Pavla, se postarala o kultivované a příjemné moderování celé akce. Mezi jednotlivými projevy zazněly krásné středověké i moderní skladby na harfu, flétnu (Eva Slavická, Michala Váňová) a saxofon (Ondřej Valter). Všichni tři muzikanti jsou i přes svůj profesionální přístup teprve studenty 1. ročníku šestiletého studia! V úvodu promluvila paní Jana Vlásenková z odboru školství Magistrátu hl, m, Prahy, ve své řeči ocenila vysokou úroveň fotografií, citlivé vnímání současné mladé generace světa kolem sebe, ale hlavně vyjádřila radost z mladých lidí, kteří nejsou připoutání k elektronické virtualitě a snaží se reflektovat a zobrazovat reálný svět.

Jana Hrkalová, ředitelka Gymnázia Oty Pavla, poděkovala všem žákům i studentům z různých koutů České republiky za zaslání velkého počtu fotografií – celkem se sešlo 1607 fotografií od 734 žáků ze 119 škol. V polovině února se odborná porota sešla k anonymnímu hodnocení a výběru vítězných fotografií v každé kategorii a také dalších nejzdařilejších fotografií (s tématy: Portrét, Strom a Reportáž) pro výstavu v Novoměstské radnici. Vysoký počet přihlášených svědčí o oblíbenosti a již určitému renomé této soutěže.

O vysoké odborné úrovni finálového kola soutěže promluvil fotograf a scénárista Adolf Zika společně s fotografem Ivanem Bártou. Oba se s ostatními podělili i o osobní zkušenosti a poradili finalistům soutěže, jak by mohli pokračovat ve své práci. Vítězové byli obdarováni hodnotnými cenami od všech partnerů projektu. Pro všechny finálové účastníky připravila společnost FotoVideo fotopapíry, časopisy FotoVideo a také knihy o fotografování. Jazyková agentura Channel Crossings věnovala všem mladším vítězům sady Labyrinth Biology&English (učebnice, pracovní sešity, CD, deskové hry) a sladkosti.

Největší radost měla absolutní vítězka soutěže Aneta Omastová ze Základní školy T. G. Masaryka v Sušici  – obdržela fotobrašnu, fotoknihu Mistrovství práce a DLSR od firmy NIKON a výpravnou publikaci Adolfa Ziky Poslední kniha století.

Zástupce vítězné Střední školy z Brna, Charbulova 106 převzal poukaz na nákup zboží v hodnotě 5 000,- Kč od společnosti Elvira a fotopapíry od firmy FotoVideo.

Nejhezčí okamžiky nastaly ve chvíli, kdy se účastníci setkání ocitli mezi vystavenými fotografiemi ve věži Novoměstské radnice. Slavnostní vernisáž představila totiž nejen vítězné záběry, ale i jejich tvůrce, žáky a studenty základních i středních škol ze všech koutů České republiky. Všichni finalisté s nadšením prohlíželi své vytištěné fotografie, vítězové byli překvapeni velkoformátovými fotografiemi. Zdařilý digitální tisk celkem 60 fotografií zajistila společnost Elvira.

Z unikátního setkání nejlepších mladých fotografů ČR měli kromě samotných účastníků radost také jeho pořadatelé z Gymnázia Oty Pavla, kteří celé dopoledne neskrývali dojetí a s potěšením přijímali poděkování od vítězů, jejich rodičů i pedagogů.

Výstava vítězných fotografií potrvá v Galerii věže Novoměstské radnice do 1. dubna 2018. Veřejnost má tak jedinečnou možnost poznat, jak nejmladší fotografové ČR umí pozorovat současný svět.

Pavlína Krupová a Jana Hrkalová