Image Image Image Image Image Image Image Image Image

By

10/06/2019

Palubní deník lodi Аврора z plavby Vltavy, aneb duté sudy nepotopíš

10/06/2019 | By |

Pondělí 27. 5. 2019
9:30 mile vyhlížející dívky a chlapci s velikými batohy se scházejí na Hlavním nádraží v Praze. Panuje dobrá nálada, letošní třeťáci se vydávají za vodáckým dobrodružstvím.
11:00 dobrá nálada skončila, profesor Dostál a Karel Slavíček při hektickém přestupu zapomněli v lineckém expresu spacáky a ostatní nedůležité vybavení.
14:30 dobrá nálada se vrátila, v kempu nás vítají pověstný sympaťák Kemo a osobitý tanečník Tomáš. Všichni se již těší do lodí.
15:00 všichni by nejraději lodě rychle opustili, začalo pršet.
15:26 posádka lodi La Grace (Matěj Cabadaj a Anička Kabátová) se jako letos první na lodi převrhla do vody. Kemo situaci komentuje slovy: „Hele, cvaknuli se, hehe,“, načež se vrhá do studené vody zachraňovat.
15:27 Matěj Cabadaj se hlasitě směje, Anička se klepe zimou a ždímá si tričko.
16:05 aktuální stav převržených lodí se vyšplhal k číslu 4, Kemo je nyní stále zabroděný v proudu, prý nemá smysl, aby se vracel do lodi, když se nám v ledové vodě tolik líbí.
16:15 posádka lodi Pequod (Vasyl Komarnytsky a Kačka Doškářová) okusila vodu podruhé.
17:00 posádky uskladňují lodě a míří se do stanů osušit, čeká je zasloužená večeře.
Jednochodové menu se podávalo v nedaleké restauraci, při hodnocení jídla se studenti shodli na slušné známce 7,5 z 10.
21:00 chlapci a dívky se shromažďují okolo zmoklého ohniště, kde se Jarda Jakl a Matěj Cabadaj střídají u kytary a všichni ostatní nadšeně pějí na vydrnkávané melodie.
Úterý 28. 5. 2019
8:30 ranní ptáčata zjistila, že Kemo s Tomášem již nachystali čerstvé koblihy, ze spaní již tedy není nic, téměř všichni prchají ze spacáků a stanů.
10:00 plny očekávání se posádky spustily na vodu, dnes je čeká první jez.
10:30 po obhlídce jezu ze břehu některým vstávají vlasy na hlavě. Chlapci předstírají ledový klid.
10:41 posádka lodi Pequod opět ochutnává vodu Vltavy ve Vyšším Brodě.
11:00 po prvním použití houby na vysušení vnitřku kánoí se lodě odpoutávají od břehu.
12:36 povzbuzeni obědem se kapitáni a jejich háčci ocitají na poněkud divočejším úseku řeky, loď Pequod zažila konfrontaci s převislou větví a jejich posádka se osamostatnila na čele žebříčku převrhlých s pěti zářezy.
14:00 posádka lodi Аврора se kochá okolní přírodou, kapitán lodi je dokonce upozorňován, aby i přes údiv udržel ústa zavřená.
16:00 zmožení a notně zmoklí studenti přistáli v kempu Branná, kde neváhali ihned vyrazit na recepci zakoupit kupony na sprchu.
16:45 ve frontě na sprchu se dostalo na prvního z našeho zájezdu.
18:30 v přilehlém, hezky zařízeném restauračním zařízení se nám dostalo večeře, bohužel servírované na plastovém talířku. Uvědomělejší z řad studentů lamentují.
22:30 dnes se kvůli vytrvalému dešti musíme obejít bez posezení a zpěvu, posádka lodi Аврора se loučí s ostatními a jde spát.
Středa 29. 5. 2019
8:30 vytrvalý déšť, zpěv zmoklého ptactva a hlas v brzkých hodinách agilního profesora Dostála probudil i ty největší ospalce.
9:00 posádky vyčkávají, až ustane déšť, aby mohly sbalit stany.
10:00 s využitím mezery v padání kapek se všechny lodě spustily na vodu, aby překonaly další porci říčních kilometrů.
11:00 středeční první jez nepolyká svoje oběti, poněvadž přes něj přenášíme.
11:10 Matěj Cabadaj a můj háček Anička Zelená hlásí, že se i při cestě po kotníky sahající vodou dokázali důkladně namočit.
12:00 při stále klesající teplotě zbylí účastníci kurzu oba dva výše zmíněné nešiky litují.
14:00 mezi trousením nadávek a ždímáním dešťovou vodou nacucané houby se mezi čerstvými vodáky objevují první úvahy o dezerci.
15:30 instruktor Tomáš se zmínil, že v ubytování pro dnešní večer nás čeká hotový ráj. Zastřešená hala, do které se všichni pohodlně vejdeme, v jejímž nitru se můžeme těšit na krb. Opravdový krb s opravdovým ohněm.
15:31 mezi kapitány a háčky se zvedla vlna euforie.
15:42 můj háček Anička Zelená objevila díru ve své pláštěnce a již spřádá plány, jak si co nejrychleji zabrat místo u krbu.
16:30 dorazili jsme do kempu poblíž Českého Krumlova, ve kterém se k našemu překvapení oba dva trumfy, které zmiňoval instruktor Tomáš, v kempu nacházejí.
16:35 po vstoupení do prostoru, který nám dnes večer bude domovem, se na našich tvářích objevují úsměvy.
19:00 v malebné pivnici Kavalírka jsme byli pohoštěni výpečky s knedlíkem, ke kterému jsme si každý mohl zvolit špenát nebo zelí. I díky této skutečnosti se většina strávníků vyjádřila pro vysoké hodnocení 9 z 10 bodů.
21:00 po zběžné prohlídce města a družné konverzaci nad druhou večeří zakoupenou v místní Jednotě se scházíme u ohně.
21:30 hrstka chlapců z třídy 5.S se vydala na českokrumlovské nádraží vyzvednout profesorku Krupovou, která se připojuje k dnešní expedici. Naopak se s námi loučí profesorka Sukeníková, která vyrazila do Prahy předávat maturitní vysvědčení.
Čtvrtek 30. 5. 2019
9:00 ubytování v hale s betonovou podlahou se ráno projevilo velmi nízkou teplotou (asi vnitřní přízemní mrazíky).
9:30 posledním vodákům se podařilo rozbít ledovou krustu z obličeje, a mohli proto posnídat obligátní čerstvou koblížku.
10:00 na vodě se mezi sebou proplétají lodičky, jejichž posádky ještě stále zoufají nad nízkými ranními teplotami.
10:30 právě jsme sjeli čtvrtý jez, podle Kema s Tomášem nejtěžší na celé Vltavě. Nikdo se necvaknul.
11:00 Český Krumlov nám nabízí perfektní kulturní vyžití už jenom z hladiny řeky. O památkách, které vidíme v historickém centru města, se s posádkou mojí lodi hádáme, zda jsou překrásné, nebo čarokrásné.
12:30 po obědě v kiosku jsem souhlasil s návrhem svého háčka, že se u kormidlování lodi vyměníme.
14:00 nový kapitán lodi mě popohání, abych pádloval rychleji.
14:06 kapitánka stále není spokojena, prý se moc kochám. Nic nenamítám, má úplnou pravdu, okolní přírodou jsem zcela okouzlen a z přídi kánoe se obdivuje o mnoho snadněji. Převislé větve stromů okolo vymletých břehů vytváří magické zátiší, ale obrys lesa, z něhož se vznáší pára, mi vyrazil dech.
14:17 přemýšlím o tom, že se stanu romantickým hrdinou. Na tomto rozhodnutí má lví podíl právě povltavská divočina.
16:45 ke konci dnešní etapy míjíme dva muškaře, kteří perfektně dokreslují úchvatnou atmosféru řeky Vltavy.
18:20 rozprostíráme stany v kempu pod zříceninou hradu Dívčí kámen a rozbíháme se do kopce, na jehož vrcholu se v hospodě U Vlčáka dnes večer navečeříme. Servírovaný pokrm byl velmi chutný, ale někteří chlapci kvůli malé porci hodnotí 7 z 10.
21:00 tma se rozhostila všude kolem, táborák může začít. Jako první se ke kytaře posadil Matěj Cabadaj, který všem zpěvákům rozproudí krev v těle. Poté, co ho za strunným nástrojem vystřídal Jarda Jakl, nás zahříval přikládáním do ohně.
22:00 zpíváme, bavíme se, zkrátka perfektní večer.
Pátek 31. 5. 2019
8:30 po probuzení a vydatné snídani děkujeme instruktorům za jejich obětavou péči a milou společnost, náš potlesk a poděkování je doprovázeno i darem v lahvi. Oba dva muži si tuzemský zázrak pochvalují.
9:00 včerejší slunce nám vysušilo mokré prádlo z celého týdne, na řeku se proto pouštíme o něco radostněji.
12:00 po klidné etapě bez divokých úseků přistáváme v Boršově nad Vltavou, kde nakládáme lodě na vlek a fotíme se. Nejradostnější ryk ale vzbuzuje pokyn k převlečení do suchého a voňavého oblečení.
13:00 po obědě už jen sedáme na vlak směrem na Prahu. Každý účastník kurzu si splutí Vltavy jen pochvaloval, i když ne každému bylo cestou vlakem do řeči, poněvadž jsme dospávali hodiny probdělé v promoklém stanu.

Sepsal Vojtěch Horký, 3.A