Image Image Image Image Image Image Image Image Image

By

04/08/2016

PhotoCAMP 2016

04/08/2016 | By |

Již tradiční týden s výukou focení, který byl letos obohacen o kurz programování, se uskutečnil formou příměstského tábora ve dnech 11. 7. – 15. 7. 2016 v budově Gymnázia Oty Pavla. Po minulém ročníku, kdy byla programovací část v jakési beta verzi, se letos otevřel samostatný kurz. Protože byla většina zúčastněných úplnými začátečníky s programováním, mohla výuka probíhat jednotně u všech.

Na začátku týdne jsme se zabývali základní syntaxí jazyka Java, který je lehce přenositelný na všechna zařízení (a je určen k vytvářejí například aplikací pro Android). Po zvládnutí méně záživných, avšak velmi důležitých základních prvků jazyka, jsme se všichni mohli přesunout k některým větším projektům. Zprvu jsme zkoušeli jen jednoduché aplikace, které načtou vstup od uživatele a nějak data zpracují. Tento styl úloh však „nemilce“ příkazového řádku či konzole znaví, a proto jsme se pustili do grafických aplikací, ve kterých jsme zkoušeli vykreslovat různé geometrické obrazce.

Ve středu jsme se společně s fotografy vydali na fotografický výlet do Prahy, kde jsme si chvíli od programování odpočinuli. Avšak někteří i nadále diskutovali o různých vědeckých tématech nejen o programování.

Předposlední den, čtvrtek, byl věnován velkému společnému projektu, na kterém se všichni účastnili kouskem svého kódu. Po tom co se rozdaly jednotlivé úkoly, mohli jsme jen doufat, že někde nebude chyba a výsledek bude pracovat tak, jak má. Celý projekt byl vytvářen přes online úložiště (GitHub s pomocí gitu), takže měl každý vždy přístup k aktuálnímu kódu, který napsali ostatní účastníci. V odpoledních hodinách většina dopsala své kódy, takže jsme to mohli celé zkusit dát dohromady. Jak to tak však většinou bývá, verze 1.0 nefunguje tak, jak má. Ačkoliv měl odpolední program končit již v 16:00, museli jsme zůstat a program opravit, což se nám následně povedlo. Zprovoznění projektu, na kterém se podílel každý, nás rozveselilo, neboť na obrazovce se zobrazila malá spirála vykreslená z úseček. Efekt byl stejný, jako když v roce 1984 představil Steve Jobs první Mac, který začal sám mluvit k publiku.

V pátek jsme měli program volnější. Zkoušeli jsme si vytvářet aplikace s pomocí znalostí, které jsme získali. Do odpoledních hodin jsme ještě dokázali vylepšit náš společný projekt a následně jsme jej prezentovali fotografům. Po zakončovací řeči paní ředitelky, jsme se všichni rozešli domů obohaceni o základy programování, které nám mohou pomoci v dalším seberozvoji.

Tomáš Fürst, 3.S

O týdnu fotografování si dále přečtěte příspěvek Zuzky Dybalové.

První den jsme se věnovali převážně historii fotografování. Výuka probíhala s jedinečným fotografem panem Honzou Neubertem. Dozvěděli jsme se snad úplně vše o fotoaparátu, naučili jsme se správně nastavit expozici, čas a další funkce.

PC_2016_1V úterý jsme se přesunuli do Dobřichovic do atelieru pana Neuberta, což bylo naprosto úžasné. Vyzkoušeli jsme si fotografování ve studiu, se stativem i využití přidaného blesku. Fotili jsme převážně sklo a vytvářeli vlastní expozice, kde jsme uplatnili svoji fantazii.

PC_2016_2Ve středu dopoledne jsme ještě hlouběji pronikli do teorie focení s fotografkou paní Milanou Soukupovou, která nás provedla zásadami kompozičních pravidel a fotografování architektury. Odpoledne jsme vyrazili spolu s programátory pod vedením paní Soukupové a pana Neuberta fotografovat zákoutí Pražského hradu a Malé Strany. Snažili jsme se fotografovat zajímavá domovní znamení a také splnit zadaná kompoziční cvičení: nafotit linie, rytmus, strukturu, rám, symetrii, kontrast.

PC_2016_3Ve čtvrtek jsme postavili školní fotostudio a trénovali portréty. Používali jsme různé způsoby osvětlení a nejvíce jsme se pobavili u hororového osvětlení.

PC_2016_4V pátek byl poměrně volnější program. Vybrali jsme ty nejlepší fotky, které nám ve škole vytiskli. A potom jsme vytvářeli projekt o tom, co jsme se na kurzu naučili. V závěru dne jsme jej prezentovali našim programátorům. Během dne nás také navštívil pan fotograf Ivan Látal se svým fotokurzem z Černošic. Společně jsme si užili fotostudio a také jsme se pokusili o reportážní foto našich zanícených programátorů.

Po skončení FotoCAMPu se každý odebral domů s myšlenkami, že umí nafotit hezkou fotku. Mockrát děkujeme za skvělý týden ve společnosti zkušených, zábavných a upovídaných fotografů.

Zuzka Dybalová, 1.S